لوكس ترين اژانس هواپيمايي
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 54
دیروز : 36
افراد آنلاین : 2
همه : 6398
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است

معرفي گرجستان

گُرجِستان به گرجي (საქართველო،ساكارْتْوِلُ) (با نام بين المللي Georgia ) كشوري است در قفقاز كه بين درياي خزر و درياي سياه قرار گرفته است.گرجستان يكي از كشورهايي است كه در هر دو قارهٔ اروپا و آسيا قرار داشته و يكي از اهداف مقامات سياسي تفليس پايتخت گرجستان، عضويت در اتحاديه اروپا است.
مردم بومي گرجستان،مردم گرجي مسيحي ارتدكس و پيروكليساي ارتدكس گرجي هستند. گرجي ها به زبان گرجي سخن مي گويند كه زبان رسمي كشور گرجستان است و با الفباي گرجي نوشته مي شود كه يكي از چهارده الفباي موجود در جهان مي باشد.ديرينگي زندگي انسان در گرجستان به ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ (يك ميليون و هشتصد هزار) سال پيش مي رسد كه گروهي از انسان هاي نخستين موسوم به انسان گرجي در آن مي زيسته اند.گرجستان در زمان باستان با نام ايبريا شناخته مي شده است و امروزه در اكثر زبان ها با اشكال گوناگون واژهٔ يوناني(گِئُرْگيا (Georgia) به معناي كشاورزي شناخته مي شود.

از زمان بنيان پادشاهي گرجستان باستان يا همان ايبريا توسط پارناواز يكم در سدهٔ چهارم پيش از ميلاد تا زمان حمله مغول به گرجستان در سدهٔ ۱۳ ميلادي، دورهٔ صلح و آرامش در تاريخ گرجستان است و از حمله مغول به بعد، گرجستان تاريخي پر فراز و نشيب را به ايستادگي در برابر حملات ايرانيان،عثماني ها وروس ها گذرانده كه واپسين مورد آن حمله ي روسيه به گرجستان در سال 2008 ميلادي است.

گرجستان

تفليس

پايتخت و بزرگترين شهر گرجستان است.اين شهر در دو طرف رود متكواري قرار داشته و جمعيتي حدود ۱٫۵ ميليون در آن زندگي ميكنند. تفليس در قرن پنجم ميلادي و توسط واختانگ يكم پادشاه گرجستان باستان بنيان گذاري شده و به سبب آچشمه هاي آب گرم آن، «تْبيليسي» (مشتق از واژهٔ «تْبيلي» به معناي گرم؛ منسوب به چشمه هاي آب گرم تفليس) نام گرفته است.تفليس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعيت مكاني تفليس يعني قرار گيري در مسير شرق و غرب، اين شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوريي هاي رقيب گوناگون قرار مي داده است و امروزه موقعيت آن را به عنوان يك مسير مهم براي انرژي جهان و پروژه هاي بازرگاني تضمين مي كند.

تاريخ پرفراز و نشيب تفليس را ميتوان از معماري آن درك كرد كه تركيبي ازمعماري قرون وسطي،معماري كلاسيك جديد و معماري استالينست است.تفليس در طول تاريخ سكونتگاه مردم مختلفي با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است ولي امروزه از نظر مذهبي در شمار شهرهاي مسيحي ارتدوكس شرقي به حساب مي آيد.

جاذبه هاي گردشگري تفليس

مجسمه جرجيس در ميدان آزادي تفليس

ميدان آزادي (به گرجي: თავისუფლების მოედანი تاويسوپْلِبيسْ مُئِداني) ميداني در شهر تفليس است كه مجسمه;اي از جرجيس در آن قرار دارد.

پارك ريكه تفليس

پارك ريكه يكي از مكانهاي تفريحي در تفليس است،محبوب براي خانواده ها ،مخصوصا در فصل تابستان،كه واقع در سمت چپ رودخانه متكواري با منظره اي از كاخ رياست جمهوري . اين پارك دسترسي آساني از طريق پل شيشه اي و آهني با نام پل صلح به محله قديمي شهر دارد و همچنين مي توانيد به وسيله تله كابين از قلعه نارليكا ديدن فرماييد. در طول تابستان توريستهاي زيادي با نشستن در اين پارك از رقص آب با نور پردازي به همراه موسيقي لذت برده اند.

پل صلح تفليس

شوراي شهر تفليس گرجستان در اوايل سال ۲۰۱۰ سفارش ساخت سازه اي به منظور اتصال بخش هاي قديمي و جديد تفليس را به يك طراح و آرشيتكت برجسته ايتاليايي نهايي كرد و در ماه مي همان سال مراسم رسمي افتتاحيه «پل صلح» بر فراز رودخانه كورا برگزار گرديد
روي سقف اين پل ۱۵۰ متري، ۱۲۰۸ بسته نوراني با طرح;هاي مختلف از ۶۰۴۰ لامپ LEDنصب گرديده كه در شب منظره اي بديع خلق مي كنند و نورپرداز فرانسوي پروژه آن را «در ستايش زندگي و صلح» نام نهاده است

خيابان باراتاشويلي تفليس

خيابان باراتاشويلي نيز در بافت قديمي تفليس قرار دارد

باغ گياه شناسي تفليس

باغ گياه شناسي تفليس در منطقه 161 هكتاري كه داراي بيش از 4500 نوع گياه كه شامل گونه هاي قفقازي و گونه هايي از سرتاسر دنيا است . غير از اين موارد باغ مجموعه اي غني از گياهان زينتي هم دارا مي باشد


(AQUA PARK) پارك آبي تفليس

پارك آبي گرجستان در سال 2006 افتتاح شده و سرپوشيده نيست كه براي ما ايرانيا از نيمه خرداد تا نيمه مهر ماه قابل استفاده است بقيه وقتها سرده ولي خود گرجي ها تا برف نيومده شنا مي كنند و زمستان هم با اون سرما طوري لباس مي پوشند كه اگر ما بپوشيم بدون شك سرما مي خوريم
وردي پارك آبي تفليس : حدود 15 هزار تومان از ساعت 9 صبح تا 5 بعدظهر
عكسهاي از اكوپارك تفليس -يكي از تفريحات گرجستان

كليساي جامع تثليث تفليس

كليساي جامع تثليث (به گرجي : სამების საკათედრო ტაძარი سامِبيسْ ساكاتِدْرُ تادْزاري ) معروف به سامِبا (به معناي تثليث) كليساي اصلي ارتدكس گرجي است كه در شهر تفليس، پايتخت گرجستان قرار دارد.
ساختمان آن بين سال هاي ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ ميلادي تكميل شده است و با ظرفيت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان هاي بزرگترين كليساي ارتدكس در جهان و سومين كليساي ارتدكس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده است. معماري اين كليسا آميزه اي از سبك هاي سنتي معماري مذهبي گرجي در مراحل مختلفي از تاريخ است و همچنين، عناصري از معماري بيزانس را نيز در خود جاي داده است.
اين كليسا داراي يك گنبد مخروطي شكل بر روي ۸ ستون مي باشد. جنس گنبد از طلا بوده و از پايين گنبد تا نوك صليبي كه بر روي آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. اين كليساي عظيم خود متشكل از ۹ كليساي كوچك مي باشد و علاوه بر اين، ۵ كليساي كوچكتر ديگر نيز در طبقات زيرين اين بنا واقع شده است. كل فضاي اين بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مكعب مي باشد. ارتفاع بناهاي زيرين ۱۳ متر و ارتفاع كليسا از سطح زمين تا نوك صليب ۸۴ متر مي باشد. جهت ساخت كف از سنگ مرمر و براي دكوراسيون از موزاييك استفاده شده است، همچنين نقاشي هاي اين كليسا كار گروهي به رهبري اميران گوگليدزه مي باشد.
مجموعه كليساي سامبا شامل بخش هاي مختلفي از جمله بناي اصلي، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آكادمي علوم ديني، فرهنگستان الهيات، كارگاه هاي آموزشي، استراحتگاه و غيره مي باشد.

كاخ رياست جمهوري تفليس
كاخ رياست جمهوري در كنار رود متكواري است. ساخت اين بنا در سال 2004 شروع شده است و در سال 2009به پايان رسيده كه توسط معمار ايتاليايي مايكل د لوچي طراحي شده است . گنبد ساختمان از شيشه هاي سه بعدي كه در آلمان طراحي شده ساخته شده است. در مقابل ساختمان اداري يك مجسمه كه توسط سفير گرجستان در آلمان (نوه دختري چالز اول ) طراحي شده است در سه رنگ به نماد سه بخش تشكيل دهنده دولت

مجسمه مادر
بانوي مقدس با لباس و پوشش كاملا گرجي در يك دست شمشيري جهت محافظت از شهر و در دست ديگر پياله اي از شراب براي دوستان از دست گرفته است و با تبسمي مهربان ولي مغرور به شهر مي نگرد و همچون مادر كه از فرزند خود محافظت مي كند از شهر محافظت مي كند

تفليس

اوپليستيخه (OPELTSIKHE)

شهر سنگي اوپليستيخه (uplistsikhe) در ۱۰ كيلومتري شرق شهر گوري (gori) بزرگترين شهر سنگي دنيا مي باشد كه در اصل لغتي به معني معبد يا قلعه خدايان است. مهمترين آثار باقي مانده از دين پيكانيزم در اين محوطه باستاني وجود دارد و قديميترين سد ، داروخانه ، بازار، آمفي ﺗﺌﺎتر ،كليساي قديمي معروف به سن جورجي، معابد، زندان، سياه چال و صد ها اثر باستاني ديدني در آغوش طبيعت بي نظير يكي از مهمترين مكانهاي تاريخي و ديدني كشور گرجستان است.
اين مكان در دوران برنز، حدود ۱۰۰۰ سال قبل از ميلاد، بنا شده است و تا قرن سيزدهم ميلادي، مسكوني بوده است. از قرن ششم قبل از ميلاد تا قرن يازدهم ميلادي، اوپليستيخه، يكي از مهمترين مراكز سياسي و مذهبي قبل از مسيحيت كارتلي – يكي از نياكان مملكت گرجستان بود.
باستان شناسان، در خاك برداري هايي كه انجام داده اند، تعداد زيادي معابد و متعلقات ديگر مربوط به الهه خورشيد، كه قبل از آمدن مسيحيت، پرستش مي شده اند، كشف كردند. زماني كه مسيحيت به گرجستان رسيد، اين شهر، اهميت خويش را به دليل مهم جلوه داده شدن مراكز جديد فرهنگ مسيحيت مانند “متسختا” و تفليس، از دست داد.
اين شهر غار مانند به وسعت چهل هزار متر مربع، به سه قسمت زيرين، مياني و زبرين، تقسيم شده است.قسمت مركزي، كه دربرگيرنده بيشترين ساختار سنگي است، توسط يك تونل باريك به قسمت زيرين، متصل است. بيشتر سنگ ها، داراي هيچ گونه عناصر زينتي نيستند، گذشته از برخي ساختار هاي بزرگ كه شامل كنده كاري بر روي سنگ هستند.در بالاي مجتمع، يك قصر سلطنتي سنگي مربوط به دوران مسيحيت وجود دارد كه متعلق به قرن دهم ميلادي است. ساختارهاي سنگي شامل يك سالن بزرگ به نام “تاماريس داربازي”، محل قرباني كردن بت پرستان، منازل مسكوني و يك ساختمان اداري كه شامل يك داروخانه، يك نانوايي، يك زندان و حتي يك آمفي تئاتر، مي باشد. ساختارهاي سنگي توسط تونل ها به هم متصل بوده اند، در حالي كه تونل هاي ديگر، به عنوان راه فرار اضطراري، محسوب مي شده اند.

گرجستان

 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۲۴:۴۷ ] [ فاطمه حسن زاده ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

شركت دلتابان مفتخر است از سال 1375 با مديريت استراتژيك و جامع نگر و با هدف راهبردي ارتقاء كيفي گردشگري، ضمن پاسداشت مواريث فرهنگي و تمدن اصيل ايراني با همكاري پرسنل متخصص و مجرب با زير ساخت علمي و پژوهشي در اين صنعت و بهينه سازي امكانات موجود به منظور ارائه خدمات شايسته به هموطنان شريف، اقدام به برگزاري و اجراي مستقيم تورهاي لوكس به مقاصد مختلف گردشگري نموده است. ۴۲۶ ۲۲۲ ۲۲ – ۰۲۱
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب